Około godziny 8.00 oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie otrzymał informację, że w okolicach ulic Wrocławskiej i Janusza Korczaka, podczas prac ziemnych, został znaleziony niewypał.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie została skierowana grupa minersko-pirotechniczna. Wstępna ocena specjalistów potwierdziła, że jest to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. O znalezisku została powiadomiona również jednostka wojskowa. Do czasu zabrania niebezpiecznego pocisku przez specjalną jednostkę saperów policjanci zabezpieczyli teren. Działania te nie wymagały ewakuacji ludności mieszkającej w pobliżu.

Kiedy na miejsce przybili saperzy, zabezpieczyli znalezisko, jednak wyciągając niewybuch z ziemi, natknęli się na kolejne, równie niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej. Tym razem były to dwa pociski rakietowe. Nie posiadały one zapalników. Cała akcja została zakończona tuż po godzinie 14:00. Znaleziska zostały zneutralizowane na poligonie.

Podczas prac polowych, robót drogowych albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przenosić czy też nie rozbrajać znalezisk przypominających niewybuchy. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz