W trakcie niedawno zakończonego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu uroczyście otwarto i oddano do użytku pomieszczenia „Izby Tradycji Zespołów Ludowych z terenu gminy Strzegom”. Siedziba izby mieści się w świetlicy wiejskiej w Kostrzy.
Z faktu utworzenia miejsca tradycji ludowej najbardziej ucieszyły się trzy zespoły folklorystyczne z terenu tej gminy, które grają i koncertują na scenach w kraju i za granicą, czyli: „Kostrzanie”, „Goczałkowianie” i „Olszaniacy”. Przez wiele lat gromadzone przez nich dyplomy, medale, zdjęcia, książki, albumy, puchary i inne drogocenne pamiątki w końcu znalazły swoje należyte miejsce. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest wystawa lokalnych strojów ludowych. Na ścianach wiszą wielkoformatowe drewniane mapy Europy i świata, gdzie zaznaczane będą miejsca koncertowania naszych zespołów.
Projekt, którego koordynatorem był Józef Hernik ze Strzegomskiego Centrum Kultury, zakładał kompleksową modernizację trzech pomieszczeń w świetlicy wiejskiej w Kostrzy, a następnie udostępnienie zbiorów i dóbr kultury ludowej odwiedzającym osobom. Wygląd izby zaprojektowała współpracująca wcześniej z gminą Strzegom Agnieszka Hundert-Wawrzyniak. Jak sama podkreślała, musiała nauczyć się twórczości ludowej, by jak najlepiej zaprojektować wnętrza. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że nowe pomieszczenia spodobają się zarówno przedstawicielom zespołów folklorystycznych, mieszkańcom całej gminy, jak i turystom. Gospodarzem nowo utworzonej izby tradycji jest sołtys Kostrzy Helena Szerszeń, która od kilkudziesięciu lat związana jest z zespołem „Kostrzanie”.
Właśnie spełniły się nasze marzenia. Przez wiele lat naszego podróżowania przywieźliśmy mnóstwo pamiątek, które teraz są pięknie wyeksponowane. Serdecznie za to dziękuję i zapraszam do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca – zachęca sołtys Kostrzy Helena Szerszeń.
Izba Tradycji powstała dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Koszt wsparcia wyniósł ok. 60 tys. zł. Zadanie realizowano przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” oraz gminy Strzegom przez Stowarzyszenie Wspierania Kultury w Gminie Strzegom „Akcja”. Warto wspomnieć, że LGD już niedługo przekaże kolejne 25 tys. zł na doposażenie izby.
Poprzez: strzegom.pl