Na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej od dwóch tygodni stoi pomnik Bolka II Małego – najsłynniejszego księcia świdnicko-jaworskiego.
To efekt inicjatywy mieszkańców, w tym członków Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, którzy w konsultacjach społecznych w 2020 roku opowiedzieli się za uhonorowaniem tej historycznej postaci. Autorem zwycięskiego projektu jest Aleksander Mazij. Pomnik ma 3,5 metra wysokości i został odlany z brązu. Przedstawia księcia jako rycerza w stroju paradnym – w zbroi, z peleryną i mieczem u boku. Obok postaci księcia stoją lew i pies – symbole jego siły, odwagi, uczciwości oraz lojalności wobec króla Polski.
Na skwerze, na którym stanął pomnik, trwają obecnie prace związane z jego kompleksową rewitalizacją. Obejmują one m.in. przebudowę alejek z granitową nawierzchnią, wymianę chodników oraz modernizację strefy wokół pomnika. Nową granitową powierzchnię zyska zarówno cokół, jak i dojście do niego. W ramach projektu przewidziano montaż ośmiu stylowych lamp parkowych typu Valentino oraz wymianę czterech latarni wraz ze słupami. Zainstalowany zostanie monitoring, a przestrzeń wzbogacą nowe elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci i specjalny pojemnik z dystrybutorem worków na psie odchody. Ważną częścią inwestycji jest zieleń. Pojawią się nowe drzewa, krzewy, byliny i trawy. Wśród nasadzeń znajdą się m.in.: tawuła szara, laurowiśnia wschodnia, hortensje, róże rabatowe, cis pospolity, turzyca morrowa, szałwia omszona oraz ciemiernik. Zieleń uzupełnią trawniki.
Bolko II Świdnicki to między innymi fundator katedry, można powiedzieć – „ojciec” Świdnicy, bo to jemu miasto zawdzięcza dynamiczny rozwój. Sprawą honoru było zatem takie symboliczne uczczenie jego postaci. To jedna z ikon naszej regionalnej historii i bardzo się cieszę, że będziemy mogli przypomnieć go dzisiejszym mieszkańcom miasta – podkreśla prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
- Inwestycję realizuje firma Granit Dariusz Pylak Sp. z o.o. ze Strzegomia, wyłoniona w przetargu.
- Zakończenie prac planowane jest na koniec sierpnia br.
- Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 1 990 000 zł, z czego ponad 89% – czyli 1 764 000 zł – pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Poprzez: UM Świdnica