Interesujące i inspirujące lekcje z zakresu nauki, technologii, inżynierii, sztuki, matematyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych – to cele projektu edukacyjnego „Laboratoria przyszłości”, z którego mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych w Dzierżoniowie. Także miejska administracja w tym mieście przeniosła swoje zadania do sieci w ramach projektu „Nowoczesny e-urząd”, o czym już informowaliśmy w naszym portalu.
Do każdej z czterech dzierżoniowskich szkół trafiły drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji (kamery, mikrofony, oświetlenie) oraz stacje lutownicze do mikrokontrolerów. Wszystkie placówki mogły dobierać sprzęt według odrębnych planów, aby indywidualizować zajęcia.
Uczniowie podczas zajęć korzystają m.in. z gogli VR, drukarek 3D i uczą się programowania robotów. Łącznie zakupy wyposażenia do innowacyjnej edukacji kosztowały ponad 652 tys. zł. Pieniądze na ten cel wpłynęły do budżetu samorządu Dzierżoniowa z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem rządowego programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W tym projekcie to każda szkoła sama decydowała o tym, jaki sprzęt kupić. Jest on już wykorzystywany podczas lekcji i zajęć dodatkowych. Szczególne wrażenie na uczniach wciąż robią drukarki 3D, które są już standardem wyposażenia naszych szkół. To kolejny projekt ze stuprocentowym dofinansowaniem, które zdobył Dzierżoniów. Przypomnę, że ostatnio sfinalizowaliśmy projekt, dzięki któremu do naszego miasta trafił sprzęt komputerowy o wartości miliona złotych – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Samorząd miejski otrzymał prawie 987 tys. zł w ramach konkursu grantowego „Cyfrowa Gmina”, który był adresowany do gmin i umożliwił cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, wsparcie w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia. Sprzęt elektroniczny już trafił w minionym roku do rąk pracowników samorządowych i są to głównie wysokowydajne zestawy komputerowe.
Ten projekt można traktować w kategorii olbrzymiej, milionowej, oszczędności, bo z czasem i tak stanęlibyśmy przed koniecznością wymiany tych urządzeń. Komputery i wielofunkcyjne drukarki trafiły do jednostek oświatowych, instytucji pomocy i wsparcia społecznego, biblioteki, urzędu, ośrodka sportu i centrum usług wspólnych, czyli tych miejsc, w których prowadzona jest obsługa klientów i temu celowi będą one służyć. Mówimy o 114 komputerach typu „all in one”, 40 laptopach i 26 urządzeniach wielofunkcyjnych pozwalających na skanowanie, kopiowanie i drukowanie – informuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Foto: dzierzoniow.pl