W Polanicy-Zdroju będzie można wykonać szybkie testy, które są pierwszym etapem diagnostyki w kierunku raka jelita grubego.

Program realizowany jest we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Polaniczanie będą mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych w zakresie jelita grubego. Udział w programie udostępnia darmowe testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

W ubiegły piątek porozumienie w sprawie przystąpienia gminy do Samorządowego Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego podpisali wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko i burmistrz Polanicy-Zdrój Mateusz Jellin.

Do tego samorządowego programu mogą przystąpić gminy po podpisaniu porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Kilka dni temu informowaliśmy w naszym portalu, że do grona samorządów zaangażowanych w ten projekt włączyła się gmina Głuszyca.

Inicjator programu – wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski zaznacza, iż nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”. Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

Więcej informacji pod adresem:

https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/programy-profilaktyczne/

1 Komentarze

  1. […] obszaru sudeckiego, która w ostatnim czasie dołączyła do inicjatywy samorządu Dolnego Śląska, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Zachęcamy kolejne gminy do kontaktu i podpisywania porozumień z Urzędem Marszałkowskim – […]

Zostaw swój komentarz