Linoryt to technika graficzna druku wypukłego w której matryca wykonana jest z linoleum.

Materiał ten wszedł do użytku w 1860 roku głównie jako wykładzina podłogowa. Linoleum jest w porównaniu z drewnem tańsze i łatwiejsze w obróbce, gdyż jest miękkie i nie posiada włókien. Ogranicza to jednak delikatność kreski i dlatego linoryt przedstawia zazwyczaj płaskie motywy. Linoleum wycina się nożykami, igłami i dłutkami. Dzięki jednolitej masie materiału cięcie nożykami i dłutkami może odbywać się jednakowo we wszystkich kierunkach. Najodpowiedniejsze do celów graficznych jest linoleum o grubości 3,5 – 4 mm w kolorze żółtym, zielonym, popielatym. Linoryt może być użyty jako klisza do druku wraz ze składem czcionkowym. Sposób powielania przebiega podobnie jak w drzeworycie.

Zapraszamy na wystawę pt. „Jego Wysokość Linoryt”, na której zaprezentują się:

  • Dariusz Kaca urodzony w Kutnie. Studia w PWSSP w Łodzi. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora nadzwyczajnego, kierownika w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zajmuje się grafika, książka artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Prezentował swoje prace na ponad 30 indywidualnych wystawach i 250 wystawach zbiorowych. Prace profesora znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych m innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum w Tokio, Muzeum w Pekinie, Bangkoku, Urbino, Kuala Lumpur i wielu innych.
  • Tadeusz Nuckowski urodzony w Przemyślu. Dyplom uzyskał w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha oraz w pracowni plakatu prof. Macieja Makarewicza. W 2012 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownie graficznego projektowania w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wystawiał w ponad 300 krajowych i międzynarodowych pokazach grafiki w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i za granicą.
  • dr Piotr Jędruszczak urodził się w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Grafikę Warsztatową w Pracowni Ryszarda Osadczego w Europejskiej Akademii Sztuki. W latach 2004 – 2011 był wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest zdobywcą prestiżowych nagród w zakresie grafiki.
  • dr Aleksandra Prusinowska urodzona w Gdyni. Absolwentka ASP w Gdańsku w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumilewicza. Obecnie po obronie doktoratu pracuje na wydziale Grafiki ASP i jest asystentką prof. Janusza Akermana. Zajmuje się malarstwem i grafikę artystyczną. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
  • Anna Kunka-Kawełczyk pochodzi z Ciechanowa. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa oraz Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka. W latach 2008-2011 realizowała projekty scenograficzne i kostiumowe w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym oraz w Teatrze Szwalnia w Łodzi. Od 2012 roku nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym w Tomaszowie Mazowieckim. Jej twórczość, poza formami scenograficznymi, rysunkiem i technikami drzeworytniczymi, związana jest przede wszystkim z malarstwem.
  • Anita Graboś to wyjątkowa artystka, która nie bacząc na trendy i mody ma odwagę być sobą. Prace artystki są bliskie literaturze. Niektóre można przyrównać do nowel, czy wręcz powieści. One opowiadają o ludzkiej egzystencji w sposób prosty i zrozumiały. Anita Graboś prezentowała swoje prace w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Od lat jest związana z galerią Zapiecek w Warszawie oraz wydawnictwem „Nasza Księgarnia”, gdzie zilustrowała kilkadziesiąt książek. Jest w gronie najwybitniejszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Z zawodu jest mgr sztuk plastycznych.
  • Małgorzata Stanielewicz – mistrzyni linorytu – jak często piszą o Niej znawcy grafiki. Interesuje się głównie architektura i miastem. Artystkę fascynują miejsca opuszczone, zniszczone pozostawione przez mieszkańców. Prace artystki są surowe, nostalgiczne i ponadczasowe. W większości tematem Jej prac jest Wrocław, gdzie kończyła studia na PWSP. Uprawia dyscypliny: grafikę warsztatową, kostium teatralny, modę unikatową, scenografię. Jej prace są w zbiorach wielu muzeum m innymi w Watykanie.

Wystawa „Jego Wysokość Linoryt” – otwarcie piątek – 5 lutego 2021 – godz. 17:00 – Galeria Sztuki pARTer – Kłodzko

Komentarze

Zostaw swój komentarz