Sposób na powłoki termoizolacyjne do szyb zatrzymujące promieniowanie podczerwone opracowali fizycy z Polskiej Akademii Nauk.
Ich pomysł pozwala zmniejszyć skalę ucieczki ciepła zimą przez okna. Oszczędności na ogrzewaniu mogą wynieść nawet kilkanaście procent – szacują twórcy rozwiązania. Najsłabszym ogniwem w izolacji cieplnej budynków są często okna. Ucieka przez nie nawet 10-50% energii z ogrzewania mieszkań – mówi profesor Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk dr hab. Bartłomiej Witkowski.
Jak sprawić, żeby szyby były zarazem cienkie, przezroczyste, wytrzymałe, niedrogie – i zatrzymywały energię? Sposobem polskiego zespołu jest naniesienie na szybę trwałego filtru, który nie będzie przepuszczać promieniowania podczerwonego. Zespół prof. Bartłomieja Witkowskiego opracował przepis właśnie na takie powłoki, składające się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku. Takie filtry podczerwieni mogłyby być nanoszone przez producentów okien wprost na powierzchnię szkła. Możliwe byłoby też jednak wytworzenie przezroczystej folii, którą naklei się na szybę w gotowych już oknach.
Przez szybę z naszą powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła, niż przez taką samą szybę bez powłoki – ocenia dr hab. Bartłomiej Witkowski. I dodaje, że szyba z filtrem nie zmienia koloru – jest dalej przezroczysta dla ludzkiego oka.

- Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94581%2Cfizycy-z-pan-wymyslili-jak-zmniejszyc-ucieczke-ciepla-przez-szyby.html
Poprzez: PAP MediaRoom / Nauka w Polsce Foto-top: pixabay.com