Inkubator Przedsiębiorczości, jaki ma powstać w gminie Stoszowice, będzie nastawiony na zapewnienie osobom prowadzącym działalność gospodarczą kompleksowego wsparcia, uwzględniającego preferencyjne warunki dostępu do lokali oraz usług doradczych i szkoleniowych.

Wczoraj w Środzie Śląskiej, w obecności wójta Stoszowic Pawła Gancarza, burmistrza Środy Śląskiej Adama Rucińskiego oraz dyrektora Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Jerzego Michalaka podpisano umowy na dofinansowanie budowy dwóch inkubatorów przedsiębiorczości. To kolejne fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które trafią do Środy Śląskiej i Stoszowic, gdzie mają być realizowane bliżniacze przedsięwzięcie. Po analizie wykonanej przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą – organ odpowiedzialny za dystrybucję funduszy unijnych – inkubatory w Stoszowicach i Środzie Śląskiej są jedynymi projektów wybranych docelowo do dofinansowania w ramach działania pn. „Wsparcie infrastruktury przeznaczonej dla przedsiębiorców”.

Już wiadomo, że Inkubator w Środzie Śląskiej będzie nowoczesnym, dwukondygnacyjnym biurowcem o powierzchni użytkowej 760 mkw. W obiekcie znajdzie się między innymi 11 biur, open space oraz sala konferencyjna z zapleczem technicznym. Co ważne, będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wyposażony w sprzęt i oprogramowanie, z którego będą korzystać przedsiębiorcy. Dzięki uwzględnieniu niezbędnych przyłączy projekt przewiduje dalszą rozbudowę budynku i budowę kolejnych obiektów towarzyszących inkubatorowi.

W inkubatorze swoje miejsce odnajdą między innymi innowacyjne firmy zajmujące się tzw. inteligentnymi specjalizacjami oraz te z sektorów IT, Human Resources czy outsourcingu usług. Cała inwestycja to nie tylko wsparcie przedsiębiorców ze Środy Śląskiej w okresie tzw. inkubacji, czyli w momencie, kiedy zaczynają działalność, ale także innowacyjny sposób rewitalizacji zdegradowanego obszaru poprzemysłowego na terenie naszego miasta. Projekt ma być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku – podkreślał burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Na Dolnym Śląsku już od wielu lat stawiamy na rozwój przedsiębiorczości. Środki unijne, które przeznaczyliśmy na wsparcie przedsiębiorców w perspektywie unijnej 2014-20 w znaczący sposób wpłynęły na wzrost konkurencyjności gospodarki, innowacyjności projektów i zmniejszenie poziomu bezrobocia. Realna i szybka pomoc we wdrażaniu konkretnych działań realizowanych szczególnie przez sektor MŚP to jeden z kluczowych elementów naszej strategii. Innowacyjne inkubatory przedsiębiorczości w Środzie Śląskiej i Stoszowicach idealnie się w nią wpisują – przekonywał dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Jerzy Michalak.

Komentarze

Zostaw swój komentarz