Zeszłoroczna – pierwsza edycja Bielawskiej Nocy z Biologią, pozostawiła po sobie niezatarte wrażenia. Ten jeden marcowy wieczór obfitował w tyle wydarzeń, że uczestnikom – uczniom bielawskiego liceum oraz innych szkół z terenu powiatu dzierżoniowskiego, trudno było wybrać właściwe zajęcia z natłoku różnorodnych propozycji: warsztatów, prezentacji i wykładów. Podobnie miało być w tym roku.

Pandemia wymusiła jednak na organizatorach wykorzystanie jedynej, możliwej formy działania, czyli spotkań online. Mimo tych utrudnień, drugą edycję można zaliczyć do udanych. Podobnie jak w poprzednim roku, pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla młodzieży szereg interesujących prelekcji, m.in. z dziedziny paleontologii, paleozoologii i antropogenezy.

Zapoczątkowało je 24 listopada inauguracyjne wystąpienie prof. Krzysztofa Stefaniaka. Następnie dr hab. Adrian Maciaszek podczas wykładu „Krwawy sudecki gon” przeniósł słuchaczy w czasy plejstocenu, kiedy na terenie Sudetów żyli przodkowie współczesnych psów i ich krewniacy: wilki, hieny i lisy.  „Dziwne drogi, czyli etapy zasiedlenia i ewolucja człowiekowatych poza Afryką” to temat wykładu prof. dra hab. Krzysztofa Stefaniaka. Interesująca prelekcja, bogato ilustrowana slajdami, wyjaśniła uczniom zawiłości powstawania gatunku homo sapiens sapiens. Wykładowca z właściwym sobie poczuciem humoru wytłumaczył, dlaczego współczesny człowiek ma problemy z kręgosłupem i odpowiedział na pytanie, czy jesteśmy dobrze przystosowani do dwunożności. Weganom z pewnością nie spodobało się twierdzenie, że zmiana diety naszych przodków z roślinnej na mięsną spowodowała u nich rozwój mózgu, a w konsekwencji rozpęd ewolucji. Kolejny, interesujący wykład dr Urszuli Ratajczak pt. „Jak powstają skamieniałości? – o procesie fosylizacji słów kilka” dał uczniom okazję, aby obejrzeli na slajdach, jak powstają skamieniałości oraz dowiedzieli się, że proces odtworzenia dinozaurów z kropli krwi zatopionej w bursztynie w „Parku Jurajskim” to wynik nieskrępowanej wyobraźni reżysera, niestety niemożliwy w rzeczywistości.

Zadowoleni ze współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bielawie naukowcy proponują następne spotkania. Zapowiedzieli kolejne wizyty i zaprosili młodzież na wykopaliska. Wykład był naprawdę ciekawy. Temat ewolucji bardzo mnie interesuje, a pan wykładowca bardzo ciekawie opowiadał i przedstawiał poszczególne slajdy. Najbardziej zainteresowała mnie ewolucja czaszek człowieka od australopiteka aż do homo sapiens oraz wygląd oreopithecusa bambolii – zapewnia Bartek z 2 klasy. Bardzo podobał mi się wykład. To, z jaką pasją profesor Krzysztof Stefaniak wypowiadał się na temat człowieka pierwotnego sprawiało, że chciało się go słuchać. Jeżeli byłaby możliwość, wykład mógłby trwać dłużej – mówi Julia z klasy 2. Temat wykładu prof. dra hab. Krzysztofa Stefaniaka: „Dziwne drogi, czyli etapy zasiedlenia i ewolucja człowiekowatych poza Afryką” zachwycił mnie swoją retoryką wypowiedzi. Wykład profesora, moim zdaniem, jest jednym z najciekawszych tematów z dziedziny biologii, z jakimi do tej pory miałam styczność. Doktor Stefaniak swoją prezentacją potwierdził moją dotychczasową wiedzę i przemyślenia w tej dziedzinie – twierdzi Zuzanna, również uczennica 2 klasy.

Projekt pod hasłem „Kreatywność i nauka – każdy uczeń tego szuka”, dzięki któremu spotkania z naukowcami były możliwe, powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska, a współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

Poprzez: um.bielawa.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz