Modernizacja autostrady A4, nowe drogi ekspresowe S5 i S8, wybudowanie i uruchomienie Dolnośląskiego Centrum Onkologii dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach, kolej aglomeracyjna w Zagłębiu Miedziowym oraz Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu i Cyklostrada Dolnośląska, to tylko niektóre z projektów zapisanych w dokumencie Dolnośląski Ład. Plan rozwoju naszego regionu jest elementem szerszej strategii, jaką jest Polski Ład – co podkreślił minister Michał Dworczyk podczas briefingu we Wrocławiu.
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano dzisiaj uchwalony w ubiegłym tygodniu przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego dokument pod nazwą Dolnośląski Ład. Jego treść sygnalizowaliśmy w naszym serwisie, gdzie zwracaliśmy uwagę na główne cele programu przyjętego w ponadpartyjnym konsensusie przez radnych Dolnego Śląska.
Przygotowując dokument jakim jest Dolnośląski Ład opieraliśmy się na szeregu dokumentach strategicznych, które były przygotowywane i opracowywane w poprzednich latach. Wydobyliśmy z nich esencję i skupiliśmy się na najważniejszych projektach z punktu widzenia naszego regionu. Przez ostatnie miesiące konsultowaliśmy ten program z samorządowcami – podkreślał w trakcie udostępnionej w mediach społecznościowych konferencji minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Podstawowym celem programu, będącego elementem Polskiego Ładu jest wzmocnienie harmonijnego i równomiernego rozwoju regionu oraz zapewnienie wysokiej jakości codziennego życia Dolnoślązakom. Zaprezentowane zostały projektów dotyczących sieci kolejowych, budowy dróg ekspresowych: S8 z Wrocławia przez Kłodzko do Boboszowa oraz S5 łączącej Wrocław przez Sobotkę z Bolkowem i drogą ekspresową S3. Mowa także była o budowie i remontach dróg gminnych i powiatowych oraz budowie chodników przy drogach gminnych i powiatowych. Zobacz nasze video.
- O zamierzeniach związanych z obszarem miedziowym mówił także minister Krzysztof Kubów – szef Gabinetu Politycznego Premiera. Wspomniał między innymi o projektach nakierowanych na budowę dróg i linii kolejowych spinających Zagłębie Miedziowe ze stolicą regionu. Celem jest zintegrowanie powiatów: legnickiego, polkowickiego, lubińskiego i głogowskiego, co znacząco wpłynie na szerszy dostęp do rynku pracy, edukacji i usług publicznych.
- Niezmiernie istotną jest kwestia budowy Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego, ale również rozwiązania problemów onkologicznych w województwie dolnośląskim, co podkreślił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
- O planie o nazwie „Aleja Wielkiej Wyspy” jako inwestycji, dzięki której łatwiej będzie dotrzeć mieszkańcom Wrocławia m.in. do Hali Stulecia czy Wrocławskiego ZOO, zaś mieszkańcom wyspy przedostanie się do centrum oraz planach obejmujących sektor kultury mówił członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.
- Decyzje na szczeblu rządowym i samorządowym oraz synergia obu władz przełożona na Dolnośląski Ład oznacza największy i wcześniej niedostępny strumień środków na inwestycje w rozmaite sfery życia miast i wsi w województwie, co zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.
Dolnośląski Ład to element Polskiego Ładu. Przygotowanie tego projektu było możliwe dzięki dialogowi i współpracy ponad podziałami politycznymi. Chciałbym podziękować samorządowcom oraz politykom, którzy włączyli się w prace nad dolnośląskim ładem a następnie przyjęli go na posiedzeniu ostatniego sejmiku dolnośląskiego – podsumował minister Michał Dworczyk.
RELACJA VIDEO: Dariusz Nowakowski FOTO: duw.pl