Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

„Człowiek uzyskuje pozornie nieograniczone możliwości działania” – wolność jest jednak głębiej i dalej

#BliżejSłowa (62) / #BliżejOsoby (4)

KK przez KK
10 marca 2024
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
5
Home Aktualności

Przyduszeni nawałnicą tego, co bieżące i co spina nasze myśli oraz emocje w kłębek nerwów, przynajmniej spróbujmy wymknąć się presji komunałów i banałów. Jesteśmy nimi częstokroć zasypywani, zalewani, niekiedy estetycznie miażdżeni. Na przekór żywiołom codzienności, naprawdę warto nie tyle wstrzymać oddech, ile właśnie zaczerpnąć głębiej powietrza.

Bycie człowiekiem jest zarówno stanem niezależnym od nas, jak i podlegającym kształtowaniu poprzez indywidualne decyzje wolnej woli. Czasem też ulegającym przekształceniom pod wpływem zachowań dyktowanych emocjami czy odruchami. Człowiekiem jest się cały czas, cokolwiek się czyni lub czego się nie czyni, kimkolwiek się jest w sensie kondycjonalnym i funkcjonalnym.

Obie ostatnie płaszczyzny dzieją się i są opisywane odpowiednio przez biologię i prawo. Warto zauważyć, że obie domeny, mając wybitnie mierzalny wymiar, nie zdołały nigdy dotąd objąć swoimi instrumentami pojęciowymi wszystkich stanów i okoliczności definiujących człowieka. Nauki przyrodnicze wciąż są w trakcie dokonywania kolejnych odkryć, ich interpretowania i aplikowania do praktyki różnych dziedzin ludzkiego życia, na przykład medycyny.

  • Jesteśmy dziećmi przyrody. Przyroda jest starsza od człowieka. Człowiek jednak jest starszy od nauki o przyrodzie. (Carl-Friedrich von Weizsäcker)
  • Człowiek, postrzegający siebie jako istotę wywyższoną nad resztą stworzenia – zwierzęta i wszystko, co jest na świecie – człowiek traktujący tę resztę wyłącznie jako materiał, z którym może sobie swobodnie poczynać, taki człowiek uzyskuje pozornie nieograniczone możliwości działania, ale przede wszystkim możliwości niszczenia. (Gerhard Ebeling)
  • (…) Wykluczając z tych rozważań Boga, wykluczamy też samego człowieka – człowieka jako stworzenie grzeszne i potrzebujące wybaczenia. Zapewne nauka nie powinna operować pojęciem Boga. Ale uczony musi sobie zdawać sprawę, co oznacza wykluczenie Boga, zwłaszcza gdy chodzi o człowieka. (…) Jeśli człowiek – jako „animal rationale” – posiada „ratio”, nie mówi to jeszcze nic o tym, jak się do swego rozumu odnosi, jak z nim postępuje: wiemy wszak, że postępuje często w sposób wybitnie nierozumny, choć zarazem w sposób doskonale racjonalny. Szczególnie wyraźnie świadczą o tym nadużycia wobec stworzonego świata. (Gerhard Ebeling)
  • (…) Nauka, gdy wierzy, iż jest całą prawdą, jest największym błędem, który kiedykolwiek popełniła ludzkość. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że ludzie, których kusiłoby wyciągnięcie stąd uzasadnienia dla niewiary w naukę, popełnialiby prawie tak samo wielki błąd. Tylko prawie tak samo wielki, bo mniej interesujące jest popełnienie tego błędu niż błędu nauki, który jest błędem wspaniałym. (Carl-Friedrich von Weizsäcker)

Nauki prawne nigdy dotąd nie zdołały wykreować stanu międzyludzkich relacji w sposób doskonały, może niekiedy udaje się ustalać parametry optymalne, a ponadto pomiędzy upraszczaniem i uszczegółowianiem norm kodeksowych trwa permanentny konflikt szkół jurydycznych z polityką i ideami (czasem ideologiami) w tle.

  • Dzisiejszy porządek prawny zakłada i uwzględnia człowieka zasadniczo jako jednostkę. Obecny w nim obraz człowieka to obraz pojedynczej, samodzielnej jednostki, która wprawdzie żyje w układzie stosunków społecznych i innych więzi wspólnotowych, ale jako taka jest wobec tych stosunków czymś pierwotnym i podstawowym. (Ernst-Wolfgang Böckenförde)
  • Porządek prawny nie obejmuje metafizycznego albo transcendentalnego powołania człowieka, człowiek bowiem należy do tego porządku jako jednostka wolna (z mocy prawa), która może sama szukać i wybierać swoje powołanie. Może się jednak także z tym powołaniem rozminąć, a prawo nie ułatwia jej w niczym dokonania wyboru. (…) Czy i w jakim stopniu dobra takie jak religia, poglądy, sztuka, wykształcenie są przedmiotem ludzkich dążeń i zabiegów, tego prawo nie określa. Sformułowanym w prawach człowieka i obywatela powołaniem człowieka jest wolność, ale nie jako wolność metafizyczna albo jako wolność transcendentalna, tylko jako subiektywna – podmiotowa – wolność jednostki w sensie wolności wyboru i autodeterminacji. (Ernst-Wolfgang Böckenförde)
  • Jakie są tego skutki? Ludzie doświadczają siebie i przeżywają coraz bardziej jako częściowo tylko zaangażowani nosiciele ról, włączeni w procesy pracy i układy systemowe, które zyskują nad nimi władzę, a nad którymi sami ludzie nie panują i nie mają wpływu na ich kształt. Jako osoby, jako podmioty działające z własnej inicjatywy, mogą występować wyłącznie w sferze życia prywatnego i tam są pozostawieni sami sobie. (…) Czy człowiek może tak żyć? (Ernst-Wolfgang Böckenförde)

W publikacji zbiorowej „Człowiek w nauce współczesnej” na ponad 200 stronach stworzono interdyscyplinarny pryzmat. Książka jest zapisem głównych referatów i mimo upływu czasu od ich wygłoszenia, zachowują one intelektualną świeżość. Wygłoszone zostały w 1983 roku podczas spotkania zainicjowanego przez ojca świętego Jana Pawła II i w jego obecności w Castelgandolfo, gdzie papież systematycznie spotykał się z osobistościami świata nauki i kultury. Byli tam: Hans-Georg Gadamer, Carl-Friedrich von Weizsäcker, René Thom, Emmanuel Le Roy Ladurie, Aleksander Gieysztor, Gerhard Ebeling, Józef Tischner, Ernst-Wolfgang Böckenförde, Robert Spaemann, Charles Taylor, Emmanuel Lévinas – elita nowoczesnej myśli. Wybrałem zaledwie dwa wątki ze zbioru wypowiedzi wybitnych myślicieli XX wieku.

Wracając do wiodącego przesłania minicyklu #BliżejOsoby, zauważmy, jak szeroko rozciągnięty jest wachlarz definicji tego, kim jest osoba, gdy wziąć pod uwagę tylko dwa przeciwległe i jednocześnie przenikające się bieguny nauk przyrodniczych i nauk prawnych. Nikt z nas (chyba że działamy profesjonalnie w obszarach którejś z domen) na co dzień nie analizuje dylematów biologii czy niuansów przepisów (choć to ostatnie zdaje się w ostatnim czasie wywoływać nie tylko dyskurs, ale i konflikty). Po prostu – podlegamy regułom przyrody, obowiązuje nas prawo i nieznajomość jednych czy drugich norm nie chroni przed konsekwencjami ryzyka ich łamania. Konstatacja twarda i w pewnym sensie stoi w opozycji do akcentowanego we wcześniejszych rozważaniach faktu, że człowiek jest osobą, czyli może o sobie decydować.

Człowiek, choć jest istotą biologiczną i porusza się w kodeksowych meandrach, za sprawą wolnej woli nie jest zamknięty w jednej z tych sfer czy też pomiędzy oboma rzeczywistościami. Przyroda nie jest początkiem człowieka, a prawo nie jest jego końcem. Bylibyśmy tylko pozornie nieograniczeni, godząc się na oba determinizmy. Wolność człowieka ma źródło i cel poza nimi.

 

Krzysztof Kotowicz / www.kotowicz.pl
  • TERAZ: Praca zbiorowa, Człowiek w nauce współczesnej, Éditions du Dialogue, Paryż, 1988
  • POPRZEDNIO: Robert Skrzypczak, Między Chrystusem a Antychrystem, Wydawnictwo Esprit, Kraków, 2022
  • W CYKLU #BliżejSłowa: Dziękuję za przeczytanie publikacji. Przekaż ją dalej, jeśli uważasz, że warto. Odpowiedz, jeśli chcesz i możesz, w publicznym komentarzu lub prywatnej wiadomości.
Tagi: społeczeństwonaukaBliżej Słowa
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Od 10 marca 2024 – korekta rozkładu jazdy pociągów

Następny wpis

Polscy seniorzy tracą więcej niż tylko słuch

Następny wpis
Polscy seniorzy tracą

Polscy seniorzy tracą więcej niż tylko słuch

Komentowane 5

  1. Pingback: „Wędrówka przez pamięć wyprowadza mnie poza nią samą” – powrót do źródła - Sudeckie Fakty
  2. Pingback: „Wędrówka przez pamięć wyprowadza mnie poza nią samą” – powrót do źródła - Miedziowe Fakty
  3. Pingback: „Wędrówka przez pamięć wyprowadza mnie poza nią samą” – powrót do źródła - Wrocławskie Fakty
  4. Pingback: „Nie zabijesz mnie…” – miłość to życie! - Sudeckie Fakty
  5. Pingback: „Nie zabijesz mnie…” – miłość to życie! - Miedziowe Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

15 marca 2017
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich

Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich? (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 3)

30 marca 2017
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

2
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

1
Harcerki i harcerze na

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Młyn Hilberta otwarty także

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Harcerki i harcerze na
Kłodzko

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił
Świdnica

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Dolny Śląsk

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Młyn Hilberta otwarty także
Dzierżoniów

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025
Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty
Wałbrzych

Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

8 maja 2025
Zostań skoczkiem na jeden dzień
Świdnica

Zostań skoczkiem na jeden dzień – Akademia Lotnika zaprasza

8 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Harcerki i harcerze na

Harcerki i harcerze na służbie w Lądku-Zdroju

9 maja 2025
Bolko II Mały wrócił

Bolko II Mały wrócił do Świdnicy – zaproszenie na uroczystość

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT