Położony w malowniczym otoczeniu Sudetów, do niedawna porzucony i zapomniany, od kilku lat odzyskuje piękno pielęgnowane od XVI wieku. Zamek Sarny to #MiejsceKultury Dolnego Śląska, które pragniemy dziś Państwu przybliżyć.
Umiejscowiony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi, Zamek Sarny to jedno z najbardziej oryginalnych architektonicznie, zabytkowych kompleksów pałacowo-folwarcznych w aktualnych granicach naszego województwa.
Dzieje Zamku Sarny w Hrabstwie Kłodzkim
Pierwszy obiekt powstał jeszcze przed XV wiekiem i początkowo służył jako dwór obronny. Renesansowy, trójkondygnacyjny dwór wybudowany w 1590 r. przez Fabiana von Reichenbacha przebudowany został na pałac w 1661 r. i w pierwszej połowie XVIII w. przez ród Götzenów. To na ten okres przypada czas świetności tej rezydencji. Do założenia zamkowego i folwarcznego należy też park zabytkowy z 10 pomnikami przyrody – ok. 300-letnimi dębami szypułkowymi.

Lata 20. XVIII wieku wiążą się z budową przez Franciszka Antoniego Götzena Kaplicy Św. Jana Nepomucena, bogato zdobionej freskami z wizerunkami tego męczennika oraz innych świętych.

Budowa Kaplicy trwała w tym samym czasie, co finansowana przez hrabiego przebudowa parafii (obecnie bazyliki mniejszej) w niedaleko położonych Wambierzycach. Patrząc na formę i wielkość, Kaplica w Sarnach jest właściwie kościołem i tak właśnie często jest określana w języku niemieckim. To najwybitniejszy wyraz kontrreformacyjnej barokowej katolicyzacji Hrabstwa Kłodzkiego.

Trudne losy Zamku Sarny
Rodzina Götzenów zadecydowała o sprzedaży kompleksu w XIX wieku, a Zamek Sarny zaczął podupadać.
Największe zniszczenia miały miejsce po 1989 r. i likwidacji państwowych gospodarstw rolnych. W latach 90. XX wieku sprzedano osobom prywatnym pałac letni, w którym aktualnie znajdują się pokoje gościnne. Reszta budynku była zamieszkiwana przez kilka rodzin byłych pracowników PGR, a główny obiekt popadał w ruinę.
Zamek Sarny obecnie
Pod koniec 2013 r. Agencja Nieruchomości Rolnych w trybie negocjacji sprzedała zamek osobom prywatnym, które powołały Fundację Odbudowy Dworu Sarny.
Obecnie obiekt jest dostępny dla zwiedzających codziennie w godz. 11:00-20:00. W Domu Bramnym (XVI w.) działa kawiarnia, w której oprócz kawy i pysznego ciasta można m.in. nabyć pocztówki z malowidłami z Kaplicy Św. Jana Nepomucena (1738 r.). Dla turystów otwarta jest też wysoko oceniana restauracja i pokoje gościnne. Każda wizyta na Zamku Sarny wspiera trwający remont, którego projekt przewidziany jest na 20 lat.

Zamek Sarny jest członkiem Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych oraz europejskiej federacji stowarzyszeń na rzecz dziedzictwa Europa Nostra.
Sara Hass Opracowanie na podstawie: zameksarny.pl Dolnośląska Organizacja Turystyczna/ szlakzamkowipalacow.eu, dolnyslask.travel