17 samorządów i Krajowy Zasób Nieruchomości powołały spółkę „SIM Sudety”. Nowy podmiot, którego projekt sygnalizowaliśmy już w naszym portalu, ma wybudować 900 mieszkań przeznaczonych na wynajem z czynszem, który określony został jako „umiarkowany”.
Kapitał zakładowy SIM Sudety wynosi 51 mln zł. Gminy przystępujące do „SIM Sudety” otrzymały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa po 3 mln zł. Pozwoli to sfinansować wydatki na zainicjowanie inwestycji mieszkaniowych. Dzisiaj w Kłodzku podpisano umowę powołującą spółkę „SIM Sudety”. Akt notarialny podpisali prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban i przedstawiciele 17 gmin.
Spółka „SIM Sudety” zamierza, w pierwszym etapie wybudować: 41 mieszkania w Kłodzku (miasto+gmina), 60 w Bystrzycy Kłodzkiej, 30 w Międzylesiu, 101 w Nowej Rudzie (miasto+gmina), 20 w Polanicy-Zdroju, 60 w Kudowie-Zdroju, 35 w Lądku-Zdroju, 31 w Stroniu Śląskim, 41 w Głuszycy, 100 w Ząbkowicach Śląskich, 36 w Złotym Stoku, 15 w Ziębicach, 50 w Mieroszowie, 50 w Jaworzynie Śląskiej oraz 100 w Żarowie.
Dzisiejsze wydarzenie to dobry przykład współpracy między instytucjami rządowymi a samorządowymi. Cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Powołana dziś spółka SIM Sudety wybuduje niemal 900 tak bardzo potrzebnych w regionie mieszkań.
Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest kierowany do takich gmin czy mniejszych miast, gdzie nie zawsze można kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Do ludzi, których nie stać na wydatek rzędu kilkuset tysięcy na mieszkanie – podkreślał prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.
W 2020 roku, mimo pandemii, w Polsce oddano do użytkowania ponad 221 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 roku. To oczywiście powód do zadowolenia, ale nie dla wszystkich. Wybudowane w ubiegłym roku mieszkania w większości są niedostępne dla osób osiągających umiarkowane dochody, które chciałyby się uniezależnić. Na dodatek oferowane są głównie w aglomeracjach, co nie sprzyja rozwojowi mniejszych miejscowości.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dobre rozwiązanie dla takich miast, jak nasze. Chcemy, aby w jej ramach powstało na początek 90 mieszkań. Mamy już w pełni przygotowane tereny pod inwestycję. Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2023 r. To dobre rozwiązanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu. W ten sposób, mam nadzieję, powstrzymamy w pewnym stopniu odpływ mieszkańców z Kłodzka – uważa burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
Tego typu budownictwo czynszowe powinno przyczynić się do zaspokojenia oczekiwań mieszkaniowych ludności, której nie stać jest na zakup mieszkań deweloperskich, spółdzielczych, czy wzniesienie własnego domu. Ma również spowodować wyhamowanie emigracji oraz przenosin w inne rejony kraju dla zaspokojenia potrzeb bytowych – przekonuje wójt gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.
Jeden lokal mieszkalny zostanie przeznaczony w celu wynajmu jako pierwszym najemcom osobom wychowującym przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, co określa ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Także jeden lokal mieszkalny zostanie przeznaczony w celu wynajmu jako pierwszym najemcom osobom starszym na podstawie ustawy o osobach starszych – zapowiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód.
-
W Polsce działa już 16 spółek „SIM” (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa), w tym jedna na Dolnym Śląsku – „SIM Wrocław”.
-
Utworzona w sierpniu br., a wspólnikami są Krajowy Zasób Nieruchomości i miasto Wrocław.
-
KZN wniósł do spółki nieruchomość położoną we Wrocławiu o pow. 2,5290 ha.
-
Planowane jest wybudowanie 400 lokali mieszkalnych, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie.
Foto: kzn.gov.pl
Komentowane 1