Zapraszamy na kolejny koncert w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. To okazja, by ponownie wsłuchać się w brzmienie organów świdnickiej firmy Schlag & Söhne. Kto tym razem zagra?
Natalia Zanii-Lewandowska to organistka i kompozytorka, urodzona w 1982 roku w Lublinie. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki (dyplom z wyróżnieniem). Studiowała również kompozycję w klasie prof. Stanisława Moryto oraz grę na klawesynie w klasie prof. Leszka Kędrackiego. Doskonaliła warsztat na kursach mistrzowskich m.in. u Ch. Bosserta, M. Sandera, G. Boveta i J. Laukvika. Koncertuje w Polsce i za granicą, współpracując z solistami, chórami i orkiestrami. Jej utwory, zamawiane przez artystów i instytucje są wykonywane w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami. W 2019 roku wydawnictwo Ars Sonora opublikowało monograficzną płytę „Z tamtej strony”, poświęconą jej twórczości na chór i organy. W 2025 roku ukazała się solowa płyta artystki, prezentująca muzykę organową J.S. Bacha na organach Andreasa Hildebrandta w Pasłęku.
27 czerwca 2025 o godz. 18:30 ponownie spotkamy się w Kościele Pokoju w Świdnicy (wstęp wolny). Tym razem wystąpi przed nami wspaniała wirtuozka organów z Lublina – Natalia Zanii-Lewandowska. W programie koncertu usłyszymy:
- Johann Sebastian Bach (1685–1750) Preludium i fuga e-moll, BWV 548 Vater unser im Himmelreich, BWV 682
- Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847) Sonata d-moll op. 65 nr 6
- César Franck (1822–1890) Choral nr 2 FWV 39
- Max Reger (1873–1916) Introdukcja i passacaglia d-moll
- Franz Liszt (1811–1886) Preludium i fuga na temat B-A-C-H