Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Wałbrzych

Jerzy Langer: „Pomnik „Iwana” kłopotem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja”

KK przez KK
5 maja 2022
w Wałbrzych, BLOGI
0
Jerzy Langer: „Pomnik „Iwana” kłopotem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja”

O postulacie usunięcia pomnika sowieckiego w Wałbrzychu informowaliśmy już w naszym portalu. Nie jest to jedyny relikt czasów, o których chcielibyśmy zapomnieć, ale z chwilą inwazji Rosji na Ukrainę, znów brutalnie przypominamy sobie o tragicznych i nieosądzonych dotąd rozmiarach niszczycielskiej agresji, którą swego czasu określano jako „wyzwalanie” Polski.

Głos w tej sprawie zabrał radny Wałbrzycha Jerzy Langer, którego tekst zamieszczamy w całości wraz z fotografiami. Zapraszamy do wypowiedzi wokół kwestii dekomunizacji i derusyfikacji przestrzeni publicznej innych samorządowców i społeczników z naszego subregionu.  

Na naszych oczach historia staje się żywym doświadczeniem. Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, rosyjscy żołnierze „wyzwalają” Ukrainę, mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa. (dr Karol Nawrocki Prezes IPN).

Bezmiar ludobójstwa podczas „wyzwalania” Ukrainy przez armię Putina sprawiły, że i w Polsce ożyły emocje związane ze śladami „wyzwolenia” Polski zapoczątkowanego przez Armię Czerwoną 17 września 1939 roku. Takich śladów i to mimo obowiązującej od 2016 roku tzw. ustawy dekomunizacyjnej ciągle w Polsce jest sporo. O tej ustawie przypomniał w swoim apelu Prezes IPN dr Karol Nawrocki zwracając się do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Odpowiadając na ten apel wałbrzyscy radni PiS wystąpili do prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z wnioskiem o usunięcie stojącego na Gaju pomnika czerwonoarmisty zwanego przez wałbrzyszan „Iwanem”. Pierwsza reakcja prezydenta wyrażona SMS-em: Można i takie działania uważać za najważniejsze teraz.

Podczas marcowych obrad Rady Miejskiej na moją uwagę dotyczącą bierności prezydenta w tej sprawie zareagowała zastępca prezydenta Sylwia Bielawska, stwierdzając, że miasta obecnie nie stać na poniesienie kosztów demontażu pomnika. Zadeklarowałem, że w przypadku pozytywnej reakcji prezydenta na nasz wniosek Wałbrzych nie poniesie tych kosztów. Natomiast prezydent Roman Szełemej, odpowiadając na nasz wniosek, napisał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego objął ochroną prawną zarówno cmentarz wojenny Armii Czerwonej, jak i wspomniany pomnik.

Według postanowień ustawy dekomunizacyjnej takie pomniki, jak wałbrzyski „Iwan”, powinny zniknąć z przestrzeni publicznej do końca marca 2018 roku (!). Ale o tym nie pamięta prezydent Wałbrzycha, nie pamiętają ratuszowi prawnicy i doradcy prezydenta Wałbrzycha. Nie pamiętają, a może nie znają obowiązującego w Polsce prawa? Ja jednak podejrzewam, że jest to raczej wynikiem „uniwersalnego” stosunku do najnowszej historii Polski preferowanego przez prezydenta Wałbrzycha. Moje podejrzenia mają podstawę. Przypomnę wydarzenia sprzed dekady. Wykorzystam do tego fragment mojego tekstu opublikowanego przed laty w „Niezależnym Słowie”:

  • W październiku 2012 pod patronatem, m.in. prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja (w obecności ambasadora Rosji) na Zamku Książ zainaugurowała swoją działalność Społeczna Rada ds. renowacji cmentarza wojennego Armii Czerwonej w Wałbrzychu. W skład Rady, oprócz R. Szełemeja weszły m.in. posłanki I.K. Mrzygłocka i A. Kołacz-Leszczyńska.
  • Rok później ponownie w Wałbrzychu pojawił się ambasador i konsul generalny Rosji, aby wraz z przedstawicielami wałbrzyskich władz i w obecności spędzonych dzieci uroczyście otworzyć wyremontowany cmentarz. Uroczystości koncentrowały się na pomniku z nową tablicą z napisem: „WIECZNA CHWAŁA BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM ARMII RADZIECKIEJ POLEGŁYM O WYZWOLENIE POLSKI”.
  • W czasie wizyty ambasadora Rosji przed wałbrzyskim Ratuszem pojawili się młodzi, według władz przestępcy. Tak komentowały to media: „Kibice Górnika Wałbrzych mieli ze sobą transparent z przekreślonymi symbolami komunizmu – skrzyżowanym sierpem i młotem oraz napisem „Za Wilno, za Katyń, Grodno, za Lwów zapłaci czerwona hołota”. Trzej kibice Górnika Wałbrzych nie zdążyli rozwinąć transparentu, gdyż zostali zatrzymani i umieszczeni w policyjnej izbie zatrzymań. Na drugi dzień zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. 
  • Trzej zatrzymani mężczyźni usiłowali popełnić przestępstwo, co jest równoznaczne z jego popełnieniem – mówi Bożena Jażdżyk, prokurator rejonowy w Wałbrzychu.  Usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2., ponadto publicznego znieważenia poszczególnych osób z powodu ich przynależności narodowej, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności” (naszemiasto.pl).  O komentarz warto zapytać Prezydenta Wałbrzycha, który pięć miesięcy od tego wiekopomnego wydarzenia powołuje Komitet Obchodów Święta Wolności (4 czerwca). W składzie Komitetu zabrakło wprawdzie ambasadora Rosji, ale w ten sposób udowodniono, że można jednocześnie świętować „Wolność” odzyskaną po 50 latach i oddawać hołd najeźdźcy, który przez lata był uznawany za wyzwoliciela.
  • Posłanka Kołacz-Leszczyńska z dumą informuje na Facebooku: „W Dzień Zaduszny na cmentarzu, w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj, uczciłam pamięć żołnierzy Armii Radzieckiej”. Ale ciekawe czy ta przedstawicielka Narodu wie gdzie znajdują się groby wałbrzyszan, m.in. Senatora Mieczysława Tarnowskiego, Jerzego Szulca, Marty Gąsiorowskiej i innych zmarłych, którym m.in. zawdzięcza, że może obchodzić Święto Wolności”.

Od tamtej pory minęła niemal dekada, a „Iwan” ciągle stoi w tym samym miejscu. Stoi, trochę umorusany, sprawiając kłopot prezydentowi Romanowi Szełemejowi. 

Jerzy Langer
Tagi: edukacjasamorządspołeczeństwopolityka
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Rozumieć świat cyfrowy – bezpłatne programy MegaMisja dla klas 1-3 i #SuperKoderzy dla klas 4-8

Następny wpis

Smaki Dolnego Śląska – mapa pomoże zaplanować pyszne wyprawy

Następny wpis
Smaki Dolnego Śląska – mapa pomoże zaplanować pyszne wyprawy

Smaki Dolnego Śląska – mapa pomoże zaplanować pyszne wyprawy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Nowe personalia w diecezji świdnickiej

W diecezji świdnickiej nowi proboszczowie i wikariusze – LISTA wszystkich zmian

15 czerwca 2023
Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

5 czerwca 2025

Będą zmiany w parafiach – biskup świdnicki podjął decyzje dotyczące proboszczów

10 czerwca 2022
Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

6 czerwca 2025
W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu

W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu

6 czerwca 2025
Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

5 czerwca 2025
Aktywni Dolnoślązacy nabór trwa

„Aktywni Dolnoślązacy” – nabór trwa

5 czerwca 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
Kłodzko

Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

6 czerwca 2025
W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu
Świdnica

W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu

6 czerwca 2025
Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być
Jelenia Góra

Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

5 czerwca 2025
Aktywni Dolnoślązacy nabór trwa
Wałbrzych

„Aktywni Dolnoślązacy” – nabór trwa

5 czerwca 2025
Web Summit w Vancouver
Dolny Śląsk

Web Summit w Vancouver – z udziałem dolnośląskich przedsiębiorców

5 czerwca 2025
Debiut nowych modeli
Jelenia Góra

Debiut nowych modeli zeroemisyjnych autobusów E9 i U18

4 czerwca 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Muzyka duszy zabrzmi w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

6 czerwca 2025
W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu

W świdnickim Kościele Pokoju zagra organista Katedry Notre Dame w Paryżu

6 czerwca 2025
Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

Święto Miodu i Dni Bolkowa 2025 – warto tam być

5 czerwca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT